OGŁOSZENIA

Czy aby na pewno jesteś bezpieczny w Internecie?

anonymous-4165613_960_720

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy drugiego dnia, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca każdego roku. W tym roku przypada on dzisiaj (8 lutego), warto poświęcić parę chwil na refleksję nad bezpieczeństwem w sieci, szczególnie wśród najmłodszych uczestników.

Dzień z inicjatywy ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

Nie zawsze zastanawiamy się nad tym, lecz Internet może być przestrzenią, w której znajduje się wiele niebezpieczeństw.

Aby dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa przede wszystkim powinny być odpowiednio poinformowane.

Edukacja najmłodszych  w tym zakresie nie należy do najłatwiejszych. Problem sprowadza się do tego, że zagrożenia ewoluują, więc szkodliwa internetowa moda sprzed roku, aktualnie może nie mieć najmniejszego znaczenia.

Teraz niebezpieczeństwo mogło przybrać inną formę, a rodzice zwyczajnie nie są w stanie śledzić takich zmian na bieżąco.

W związku z powyższym nie wystarczy jedynie nauczyć pociechy, że powinna unikać jednego konkretnego patostreamera lub ma zakaz na popularny challenge, który ostatecznie może się skończyć czymś złym.

Niezbędne jest przekazywanie dziecku uniwersalnych zasad, dzięki którym będzie odporniejsze na potencjalnie negatywny wpływ internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje).

Co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Warto wziąć również pod uwagę wycieki danych rządowych instytucji. W ostatnim czasie do sieci trafiły dane 20 tys. funkcjonariuszy różnych służb państwowych. Jak widać nawet osoby z rządowych instytucji nie radzą sobie z zabezpieczeniem danych osobowych.

Wyciek danych jest bardzo częstym zjawiskiem w internecie, z tego powodu nie należy podawać haseł jak i logować się na nieznanych nam stronach. Warto podjąć wszelkie kroki w celu minimalizacji bądź zapobieżenia atakom oraz kradzieży danych osobowych przez hakerów.