Co piąty sprzęt w szpitalach od WOŚP

Co piąty sprzęt w szpitalach od WOŚP źródło zdjęcia:

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się rekordem.

Zadeklarowane kwoty wpłat na fundację wynoszą w tym roku już 115 mln zł i jeśli proporcje wpłat już po 28. finale będą też podobne, to WOŚP powinien dojść do kwoty wpływów 220 mln zł. Zgodnie z wyliczeniami, w tym roku do szpitali powinno trafić wyposażenie o wartości 189 mln zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy bije rekordy nie tylko w wartości zbiórek. Środki od niej liczą się coraz bardziej w budżecie na sprzęt państwowych szpitali. Oddziały kardiologii, kardiochirurgii czy neonatologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zalepione są serduszkami WOŚP.

Jednym z głównych argumentów przeciwników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczących służby zdrowia było twierdzenie, że działania fundacji to kropla w morzu potrzeb i że to tylko pojedyncze, niewiele znaczące ruchy. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Od wygranej PiS w wyborach, fundacja finansuje coraz większy procent ogólnych wydatków państwa na sprzęt medyczny.

Jeden z dziennikarzy Business Insider zapytał Ministerstwo Zdrowia, ile budżetowych środków w roku 2019 oraz w latach wcześniejszych wydano na zakup sprzętu medycznego. Okazało się, że w roku 2019 wydano 845 milionów złotych. Z kolei Fundacja w tym samym roku wydała na sprzęt medyczny 158 milionów złotych, co stanowi aż 22% udziału w stosunku do wydatków rządowych! Dla porównania, w 2010 roku było to zaledwie 3,7 proc.

 

Źródło: https://businessinsider.com.pl/

Komentarze    Brak komentarzy