OGŁOSZENIA

Chciał sprzedać i zarobić – a stracił sporo pieniędzy

Pomimo licznych apeli policji, oszuści nadal zbierają żniwo. W czwartek (06.06.2024 r.) do gołdapskiej komendy zgłosiła się osoba, która straciła swoje oszczędności.

Mężczyzna na portalu sprzedażowym wystawił przedmiot. W niedługim czasie, za pomocą komunikatora internetowego, skontaktował się z nim potencjalny kupiec. Osoba zainteresowana ofertą zaproponowała, że sama zamówi kuriera po odbiór przedmiotu. W tym celu ze sprzedającym skontaktował się pracownik firmy kurierskiej. Sprzedający wykonywał wszystkie polecenia przedstawiciela. Pokrzywdzony zaufał swojemu rozmówcy i za jego namową podał kilka kodów BLIK celem prawidłowej weryfikacji transakcji. Niestety, na skutek tego działania 25-latek nieświadomie stracił pieniądze.

Oszuści wypłacili z jego konta blisko 12 000 złotych. Po raz kolejny zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności podczas zakupów i sprzedaży online.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalu aukcyjnym?

  • zachowaj czujność gdy otrzymasz w wiadomości link,
  • nie podawaj loginu i hasła potrzebnych do zalogowania w bankowości elektronicznej, jak również numeru karty oraz specjalnego kodu CVV2 (znajdującego z tyłu karty bankomatowej),
  • uważnie czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym z banku, upewnij się jaką transakcję potwierdzasz,
  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach (bardzo często oszuści popełniają błędy i literówki, ponieważ korzystają z translatora),
  • nie działaj pod wpływem emocji i presji czasu.