OGŁOSZENIA

„Biała Maria” w Dyskusyjnym Klubie Książki

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które zorganizowała Biblioteka Publiczna w Gołdapi uczestniczki omawiały książkę Hanny Krall pt.: „Biała Maria”. Zgodnie przyznano, że książka to lektura trudna, wymagająca, poruszająca tragiczną historię polskich Żydów i Polaków.

Hanna Krall pokazuje bestialstwo Niemców, antysemityzm Polaków, a równocześnie opisuje liczne przypadki ratowania Żydów i pomagania im, kosztem życia ludzi i całych ich rodzin.

Wątki w książce często są urywane, niedokończone, zmuszają do sprawdzania kilku kartek wstecz. Książkę czytało się ciężko, jednak na uwagę zasługuje język i styl autorki.

Gościem specjalnym spotkania była poetka Danuta Bartoszuk, która pochodzi z okolic Gołdapi i należy do warszawskiej grupy literacko-muzycznej Terra Poetica oraz do Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Klubowiczki mogły zapoznać się z jej poezją. Jedna z pań przeczytała wiersz, który ją poruszył i jak stwierdziła, bardzo do niej pasował.

Poezja pani Danuty odnosi się do jej przeżyć, dzięki czemu jest tak przejmująca i bliska czytelnikowi. Można w niej znaleźć życiowe przesłania i sentencje. Poetka zaprezentowała kilka swoich wierszy, opowiadała o spotkaniach autorskich, spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w szkołach, o swoich planach i podróżach po Polsce. Uczestniczki były zachwycone jej twórczością i otwartością, z jaką mówiła o sobie.

Spotkanie przebiegło w przyjemnej atmosferze. Mamy nadzieję, że pani Danuta jeszcze nie raz odwiedzi naszą bibliotekę i uświetni spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.