OGŁOSZENIA

Bezpieczne Wakacje – rozmowy dzielnicowych z uczniami

1655275531154

Wakacje to czas urlopów, wyjazdów, wypoczynku nad wodą, czy w górach. Funkcjonariusze Policji przypominają o potencjalnych zagrożeniach i apelują o to, by wspólnie zadbać o bezpieczeństwo nasze i bliskich. Działania prewencyjne pn. „Bezpieczne Wakacje 2022 – Dzielnicowy w szkole” to cykl spotkań mundurowych z uczniami których celem jest propagowanie bezpiecznych postaw i właściwego zachowania wśród dzieci w czasie upragnionych wakacji.

Jednym z głównych zadań dzielnicowego jest prowadzenie szeroko pojętej profilaktyki w szkołach oraz spotkania z uczniami i pedagogami.

Gołdapscy dzielnicowi wspólnie ze specjalistą ds. nieletnich i realizują cykl spotkań z uczniami ze szkół na terenie całego powiatu gołdapskiego pod nazwą: „ Dzielnicowy w Szkole”. Funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi na temat bezpieczeństwa. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, mundurowi przypominają uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli, wycieczek pieszych, górskich, uczulają na właściwe reakcje w kontaktach z bezpańskimi psami czy też z osobami obcymi, które częstują dzieci słodyczami lub zapraszają je do swojego mieszkania bądź samochodu.

W pogadankach z dziećmi nie brakuje cennych wskazówek dotyczących prawidłowego zachowania w ruchu drogowym, w tym poruszania się na rowerze, hulajnodze, rolkach, jak również zasad udzielania pierwszej pomocy.

Spotkania z dziećmi w szkołach to nie jedyne działania, jakie podejmują policjanci. W okresie wakacyjnym mundurowi przeprowadzają liczne pogadanki profilaktyczne w miejscach obozów, kolonii i innych miejscach zorganizowanego, letniego wypoczynku.

Podczas takich spotkań funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku, omawiają różne zagrożenia zwracając szczególną uwagę na to, że większość z nich jest wynikiem braku posłuszeństwa wobec opiekunów bądź rodziców. Dzielnicowi w pogadankach z dziećmi i młodzieżą przypominają o korzystaniu ze strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, jak również uczulają na to, aby stosować się do zaleceń ratownika oraz przestrzegać regulamin kąpielisk.

W sezonie letnim, w okresie ciągłych wyjazdów i podróży, zachęcamy do korzystania z aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której z łatwością zlokalizujemy komendę i komisariat Policji znajdujące się w pobliżu naszego miejsca pobytu. Dzięki aplikacji w łatwy sposób dotrzemy do adresu oraz numeru telefonu policyjnego obiektu, jak również uzyskamy informację na temat rejonów służbowych poszczególnych dzielnicowych. „Moja Komenda” jest darmową aplikacją, dostępną do pobrania w App Store oraz Google Play.

Kolejnym narzędziem łatwego kontaktu z policjantami, z którego może skorzystać każdy obywatel mający dostęp do Internetu, jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą „Mapy” można na bieżąco przekazywać informacje na temat zagrożeń występujących w okolicy, m. in. o miejscach w których dochodzi do aktu wandalizmu czy też zaśmiecania.

Dzięki interaktywnej stronie policjanci mają możliwość sprawdzenia, czy w danej okolicy jest bezpiecznie i podjęcia interwencji w przypadku zgłoszenia o występującym zagrożeniu.

Należy jednak pamiętać, że w/w narzędzia służą do informowania o sytuacjach innych niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W pilnych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego: 112.