OGŁOSZENIA

Bezpieczne wakacje na rowerze: spotkanie policjantów z cyklistami na ścieżce rowerowej

Wakacje to czas nie tylko błogiego wypoczynku, ale również wielu aktywności oraz wycieczek pieszych, górskich i rowerowych. W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” gołdapscy policjanci spotkali się na ścieżce rowerowej „Green Velo” w miejscowości Botkuny z grupą osób działającą jako „Rowerowa Gołdap”.

Okazją do pogadanki o bezpieczeństwie był wyjazd cyklistów w ramach ich autorskiej akcji pn. „Nie siedź w domu, chodź na rower”.

W trosce o bezpieczeństwo cyklistów, w czwartek, 28 lipca br. profilaktycy z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi spotkali się z grupą miłośników rowerów, którzy już po raz czwarty ruszyli w drogę w ramach wakacyjnej akcji „Nie siedź w domu, chodź na rower”.

Trasa „rajdowiczów” liczyła około 28 kilometrów i prowadziła zarówno przez drogę wojewódzką, jak i drogę leśną. Funkcjonariusze wykorzystali okazję, aby porozmawiać z uczestnikami o bezpiecznym poruszaniu się na drodze i wręczyć ulotki informacyjne na temat krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Dodatkowo, w związku z trwającym w dniach 24-31 lipca 2022 roku Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa stróże prawa przekazali rowerzystom małe upominki z patronem kierowców i podróżujących, które zostały wykonane metodą ognia przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych w Gołdapi przy ul. Przytorowej 5. Uczestnicy rajdu byli mile zaskoczeni spotkaniem policjantów i chętnie wzięli udział w rozmowie.

POLICJA PRZYPOMINA: 

Zadbajmy, o to aby nasze jednoślady były dobrze wyposażone i sprawne:

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym o kształcie innym niż trójkątne. Dodatkowo, do obowiązkowego wyposażenia roweru zalicza się przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Warto tutaj przypomnieć kilka podstawowych zasad:

  • Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów, a jeśli takiej nie ma to z jezdni (możliwie najbliżej prawej krawędzi). Rowerzyści poruszający się po chodnikach stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji dla pieszych, Dlatego uszanujmy prawo i chodnik pozostawmy pieszym – to miejsce gdzie oni powinni czuć się bezpiecznie.

  • Pojazd, który wyprzedza rowerzystę ma obowiązek zachować od niego odstęp nie mniejszy niż 1 m.

  • Rowerzysta chcąc skorzystać z przejścia dla pieszych, powinien się przed nim zatrzymać i przejść przez jezdnię, niedopuszczalne jest przejeżdżanie przez przejście.

Rowerzysta może korzystać z chodnika wówczas gdy:

  • warunki pogodowe zagrażają jego  bezpieczeństwu na jezdni (wieje silny wiatr, jest mgła, obfite opady deszczu lub śniegu);

  • opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem;

  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Proniek
Eko-pal
PK Serwis 2023
Rol-Masz
Ubezpieczenia
Beauty Space
Sauna
Rostek, Rawinis