Będzie tarcza antykryzysowa 3.0

Będzie tarcza antykryzysowa 3.0 źródło zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

   Wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała w rozmowie z PAP, że w przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Będą dotyczyć m.in. samorządów, zamówień publicznych, wakacji kredytowych i ochrony spółek przed przejęciami.

 

   Pracujemy w Ministerstwie Rozwoju nad kolejną ustawą we współpracy z innymi resortami. W tym pakiecie mamy kilka elementów. Jeden z nich powstał po rozmowach ze stroną samorządową i ma być pomocą dla samorządówdodała.

Drugi element ustawy będzie dotyczyć zamówień publicznych. – Branża budowlana działa w Polsce, budowy nie stanęły – i to jest dobra wiadomość.

Kolejne elementy będą związane także z poprawą płynności indywidualnej obywateli w kwestii ich zobowiązań kredytowych. – Banki podpisały porozumienie w zakresie udzielania wakacji kredytowych.

 

   W Ministerstwie Rozwoju trwają też prace nad rozwiązaniami, które mają wesprzeć szeroko rozumianą branżę turystyczną. – Szczegóły tego programu będziemy chcieli zaproponować pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów – powiedziała Wicepremier.

Minister w szczególności wskazała na ustawy z zakresu budownictwa, w tym mieszkaniowego, nad którymi prace zostały wstrzymane z powodu pandemii. – Chcielibyśmy wznowić te prace natychmiast. Mamy szeroki pakiet dla budownictwa czynszowego, społecznego. Wiele rodzin na wiele lat straci zdolność kredytową. Chcemy im dostarczyć mieszkania szybko i w wysokim standardzie. Budownictwo będzie lewarem i motorem odbicia gospodarczego. Musimy dostarczać takie rozwiązania, by pokolenie dzisiejszych 20-30 latków nie zapłaciło największej ceny za obecny kryzys – zaznaczyła.

Podsumujmy. Najważniejsze zmiany w tarczy kryzysowej 2.0 to:

  • Objęcie pomocą firm założonych od 1 lutego do 1 kwietnia 2020 r.,
  • zwolnienie z opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 r. rozszerzone na firmy zatrudniające od 10 do 49 osób,
  • możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – nie więcej niż trzykrotnie,
  • pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników,
  • niewliczanie do przychodu zwolnienia ze składek i mikropożyczek,
  • zniesiony warunek granicznej kwoty przychodu w przypadku świadczeń postojowych dla osób prowadzących, działalność, przyznawanych po raz pierwszy (również tych, w sprawie których wnioski zostały już złożone od 1 kwietnia 2020 r.),
  • zmiana dotycząca świadczeń postojowych dla osób realizujących umowy cywilnoprawne, przyznawanych po raz pierwszy – wcześniej obowiązywał warunek obowiązywania umowy zawartej przed 1 lutego, a teraz przed 1 kwietnia,
  • możliwość odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia 2020 r. (dotyczy wszystkich płatników składek, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa).

 

źródło: PAP

Komentarze    Brak komentarzy