Będzie podatek od mięsa?

Będzie podatek od mięsa? źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/

Plan podwyższenia cen mięsa w całej Unii Europejskiej trafił do Parlamentu Europejskiego.

5 lutego odbędzie się debata nad propozycją sprawiedliwego ustalania cen mięsa, znaną również, jako „opłata środowiskowa”. Europosłowie chcą, aby branża mięsna podniosła ceny w celu zrekompensowania emisji CO2.

Gdyby państwa unijne wprowadziły proponowane zalecenia, to w ciągu dekady ceny wołowiny i cielęciny wzrosłyby o 47 eurocentów (w przeliczeniu 2 zł) za 100 gramów, dla wieprzowiny o 36 eurocentów (1,5 zł) za 100 gramów, a dla kurczaka o 17 eurocentów (73 gr) za 100 gramów.

Dochody z tytułu nowego podatku mogłyby wynieść 32,2 mld euro rocznie w 27 państwach członkowskich UE do 2030 roku. Pieniądze mają zostać wykorzystane przede wszystkim na pomoc rolnikom w inwestowaniu w bardziej zrównoważone praktyki rolne. Można by je również wykorzystać np. do obniżenia podatku VAT, czy dotacji konsumenckich na warzywa i owoce.

Uczciwe ceny mięsa w Europie mogą doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 nawet o 120 milionów ton rocznie, co odpowiada całkowitej emisji CO2 z czterech państw członkowskich UE: Irlandii, Danii, Słowacji i Estonii. 

 

Źródło: https://www.money.pl/

Komentarze    Brak komentarzy