OGŁOSZENIA

Aż 3 kierowców bez uprawnień …

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni gołdapscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy zdecydowali się na kierowanie pojazdem wbrew zakazowi. Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.


W środę (14.02.2024r.) o godz. 16:00 w Botkunach, przy drodze wojewódzkiej nr 651 patrol ruchu drogowego prowadził statyczną kontrolę prędkości. Policjanci zatrzymali kierującego citroenem, który nieznacznie przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym.

Podczas sprawdzenia w systemach informatycznych okazało się, że 31-latek posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi. W związku z powyższym za popełnione przestępstwo 31-latek niebawem odpowie przed sądem.


W czwartek (15.02.2024r.) kilka minut przed godz. 10:00 w Rogajnach policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego mercedesem. Powodem kontroli było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Po wylegitymowaniu, kierowcą, który tak bardzo się śpieszył, okazał się być 26-letni mieszkaniec naszego powiatu.

Policyjny miernik prędkości wskazał 108 km/h na obowiązującym ograniczeniu do 50 km/h. Mężczyzna wykroczenia dopuścił się w warunkach recydywy, dlatego też policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 3000 złotych. Dodatkowo, do jego konta zostało dopisanych 13 punktów karnych.

Ponadto, podczas czynności sprawdzających, mundurowi ustalili, że 26-latek zdecydował się na jazdę samochodem mimo cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami, dlatego sprawa swój dalszy finał znajdzie w sądzie.
Policjanci przypominają, że teren zabudowany to szczególnie chroniony prawem obszar. Charakteryzuje go zwiększony ruch pieszych i rowerzystów. Dlatego obowiązujące tam ograniczenie prędkości do 50 km/h powinno być szczególnie respektowane.


Również w czwartek, po godz. 12:00 w Dubeninkach policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. Podczas sprawdzenia tożsamości mundurowi ustalili, że mężczyzna ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych. Teraz 59-latek odpowie za naruszenie zakazu sądowego.


Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.