OGŁOSZENIA

Andrzejki w naszym Powiecie

Projekt bez tytułu - 2022-12-02T123540.139

Andrzejki w grupie przedszkolnej przy SP nr 5 w Gołdapi

Andrzejki to czas zabawy, radości, wróżb i magii. Właśnie w tym dniu grupa 5 i 6-latków ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyła w zabawie andrzejkowej.

Temu wydarzeniu towarzyszyły wróżby andrzejkowe, wśród których nie zabrakło tradycyjnego ustawiania butów, losowania rekwizytów, przepowiadających przyszłe zawody dzieci oraz innych wróżb. Były też tańce, konkursy i wspólna zabawa przy muzyce, a także słodki poczęstunek.

Przedszkolaki chętnie brały udział we wszystkich zabawach. Dzień ten dostarczył wszystkim wielu radosnych przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania tradycji.

Joanna Dobrzyńska

Andrzejki w Boćwince

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

Przedstawiciele klasy 4 wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami uczniom klas 1-3. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe i różnorodne. Można było wywróżyć imię przyszłego męża lub żony, nazwę przyszłego samochodu, kim będzie się w przyszłości i wiele, wiele innych.

Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Dzieci z nadzieją i lekką obawą, sprawdzały, co ich spotka w przyszłości. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka sprawiły, że atmosfera była tajemnicza i pełna magii.

Dzień wróżb uczniowie klas 1-3 zakończyli dyskoteką i słodkim poczęstunkiem. Wszyscy wspaniale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki, brzuchy były pełne andrzejkowych słodkości, a twarze roześmiane.

 

Andrzejki w Galwieciach

Ależ to były „Andrzejki”! 1 grudnia społeczność Szkoły Podstawowej w Galwieciach spotkała  się w świetlicy Wiejskiej, aby zgodnie z tradycją spędzić wieczór przy wróżbach i dobrej zabawie. Było wesoło, kolorowo, wybuchowo i ogniście.

Uczniowie brali udział w animacjach przygotowanych przez nauczycieli, oglądali eksperymenty, śpiewali i tańczyli. Zostały wręczone nagrody przyznane w konkursie z okazji Dnia Misia i odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Kolęd i Pastorałek. Dużym powodzeniem cieszyły się wróżby i andrzejkowa fotobudka.

Na placu przed świetlicą, uczestnicy imprezy oglądali pokaz Teatru Ognia Flash Zone z Domu Kultury w Gołdapi. Rodzice uczniów spisali się na medal przygotowując dekoracje, pyszny poczęstunek oraz organizując konkurs na najciekawsze andrzejkowe przebranie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.