Ambasador Iranu o relacjach z Polską

Ambasador Iranu o relacjach z Polską źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCo%C5%82nierzy-wojskowych-usa-broni-1002/

Ambasador Iranu w Polsce Masoud Kermanshahi nazwał wprost zabicie gen. Sulejmaniego „atakiem terrorystycznym USA”. Zapewnia jednak, że napięta sytuacja między Iranem a Stanami Zjednoczonymi nie wpływa na dobre relacje Iranu z Polską. 

Masoud Edrisi Kermanshahi oświadczył, że konflikt na bliskim wschodzie nie wpływa na stosunki polsko-irańskie, jednocześnie apeluje by polskie władze, prowadziły własną politykę, niezależną od USA. Ambasador zaapelował również o ponowne rozwijanie dobrych relacji gospodarczych między Polską a Iranem. W wyniku sankcji nałożonych na Teheran przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa współpraca ekonomiczna między firmami z obu państw wyraźnie wyhamowała.

Po zabójstwie w Bagdadzie najważniejszego wojskowego dowódcy Iranu, generała Kasema Sulejamaniego, irańskie siły ostrzelały kilkunastoma rakietami dwie bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują międzynarodowe wojska. Władze irańskie uważają, że ostrzał został dokonany w samoobronie i  jest zgodny z prawem międzynarodowym. 

Zabity przez Amerykanów wojskowy dowodził operacjami militarnymi Iranu na Bliskim Wschodzie. Jego oddziały wpierały niegdyś prezydenta Syrii w brutalnych działaniach wobec opozycji. 

 

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25578442,ambasador-iranu-apeluje-do-polskich-wladz-nie-schodzcie

Komentarze    Brak komentarzy