OGŁOSZENIA

„Ale jazz…”

performance-3202707_1920

Dziś 30 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Jazzu !

Jazz to gatunek muzyczny, który powstał na przełomie XIX i XX wieku  na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie, jako  połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym w metrum parzystym, a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Ma to związek z faktem, że pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników.

Według niektórych muzykologów jazz jest raczej formą interpretacji niż stylem muzycznym

W Polsce przed i po II wojnie światowej, do połowy lat 50., jazzem określano muzykę taneczną, swingową.
Leopold Tyrmand w 1946 roku założył Klub Jazzowy Polskiej YMCA (Związku Młodzieży Chrześcijańskiej), a w maju następnego roku zorganizował w Warszawie „pierwsze publiczne Jam Session”.

Spośród największych osobowości w jazzowym świecie na czołowych miejscach znajdują się muzycy cenieni na całym świecie.
Z nurtu wczesnego to przede wszystkim wokalista i trębacz Louis Armstrong, ale także Scott Joplin, Joe „King” Oliver, Bessie Smith i Albert Ammons.
Mistrzowie swingowego grania to z kolei Coleman Hawkins, Roy Eldridge, Billie Holiday, Cab Calloway i oczywiście Frank Sinatra.