OGŁOSZENIA
Nie ma ogłoszeń pasujących do Twoich kryteriów wyszukiwania.

A w sercu ciągle… Italia!

W mobilności do Włoch zrealizowanej w ramach programu Erasmus+ współfinansowanym przez Unię Europejską udział wzięło 25 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3. Projekt realizowany jest w związku z uzyskaną przez szkołę akredytacją programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna na lata 2021-2027.

Zgodnie z wyznaczonymi celami projektu nauczyciele doskonalili swoje umiejętności językowe w czterech grupach zaawansowania, poznaliśmy również podstawy języka włoskiego. Szkolenie obejmowało także doskonalenie umiejętności w zakresie stosowanie różnych narzędzi i metod technologii informacyjno-komunikacyjnej, uczyliśmy się programować, tworzyć quizy, prezentacje, poszerzyliśmy  wiedzę o tradycjach, kulturze i historii Włoch,  pracowaliśmy nad przełamywaniem barier i ograniczeń, rozwijaliśmy zainteresowania i pasje.

W każdej minucie chłonęliśmy atmosferę tego niezwykłego miejsca. O ileż łatwiej jest uczyć się, rozwijać w bajkowej scenerii nadmorskiego regionu, w otoczeniu uśmiechniętych, życzliwych mieszkańców.  W wolnym czasie poznawaliśmy miejsca stanowiące o dziedzictwie kraju, jego kulturę, tradycję, kuchnię, przyrodę. Wędrowaliśmy nad kanałami Wenecji,  miasta na wodzie i 100 wyspach, kojarzonej z romantyzmem i karnawałową zabawą, a jej symbolem są sunące kanałami gondole, mosty, Plac św. Marka z Bazyliką i Pałacem Dożów. Zwiedziliśmy San Marino, piąty najmniejszy kraj na świecie. 

W Bolonii jest wszystko to, co we włoskich miastach najpiękniejsze. Klimatyczne i duże historyczne centrum, najstarszy europejski uniwersytet, okazałe gmachy publiczne, kamienice z portykami, zabytkowe kościoły, pomniki i muzea, fontanny oraz tętniące życiem miejskie place. Loreto, i Polski Cmentarz Wojenny. Miejsce obowiązkowe. Na cmentarzu spoczywa 1081 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych na froncie adriatyckim, w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro i na Linii Gotów. Siena zwana drugą damą Toskanii,  ma  coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia. To Piazza del Campo. Niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Cudowne miejsca, architektura, atmosfera, kuchnia i ludzie. 

I niezapomniany ostatni dzień pobytu, który trwał i trwał, tak trudno było nam pożegnać to bajkowe miejsce. Najpierw sfinalizowaliśmy nasze szkolenie i uzyskaliśmy certyfikaty. Następnie odbył się wieczór włoski, z kolacją, która, o ile to możliwe, była jeszcze bardziej smaczna od poprzedniej, oczywiście jak zawsze towarzyszyła nam włoska muzyka, a także włoskie tańce.

Nie chcąc  kończyć tej uczty wrażeń, udaliśmy się na nocne odkrywanie Rimini. Powitał nas duch starożytności w pięknej nocnej scenerii oraz  renesansowe centrum z mnóstwem klimatycznych, typowo włoskich placyków otoczonych zabytkowymi budynkami. „Trwaj chwilo, o chwilo, jesteś piękną!”

Ale niestety nasze Erasmusowe „dolce vita”, powtarzając za Federico Fellinim pochodzącym z Rimini, dobiegało końca. Zabieraliśmy jednak ze sobą całą wiedzę zdobytą w czasie szkoleń, mnóstwo wrażeń, emocji, znajomości. Wykorzystaliśmy nasz wyjazd w 100%, absorbowaliśmy Italię wszystkimi zmysłami, żeby ciągle jeszcze czuć jej zapachy, smaki, widzieć jej piękno, czuć jej dotyk.  
A tymczasem przed nami kolejna przygoda.

We wrześniu 61 uczniów naszej szkoły zrealizuje kolejny etap naszego projektu w trakcie mobilności do Grecji. I znowu zadziałają wszystkie zmysły, aby poznać kulturę i tradycję tego kraju.   

 
Projekt nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000011501 współfinansowany przez Unię Europejską 

 

 

 Karolina Rzędzian