OGŁOSZENIA

Jakie korzyści niesie za sobą jazda na rowerze?

Międzynarodowe święto roweru przypada na 24 października. Czym zatem jest dzisiejszy Dzień Rowerowy?

Dzisiejsze święto stworzono, aby upamiętnić słynny powrót do domu Alberta Hofmanna. W 1943 dotarł on do domu właśnie na rowerze. Hofmann jest odkrywcą kwasu lizerdowego, który znany jest również jako LSD… Dziś jednak skupmy się na rowerach, nie na tym kwasie.

Rower to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem lub komunikacją miejską. 

Jednak największą korzyścią, jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. Co więcej, przesiadając się z samochodu na rower dbamy nie tylko o siebie, ale też o środowisko. Możemy dużo dokładniej poznać otoczenie, w którym się poruszamy zatrzymując się wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę.

Podczas godzinnej jazdy w zależności m.in. od intensywności treningu i warunków, w jakich jest przeprowadzany, można ich „zgubić” od 300 do nawet 800! To tyle, co porcja pysznego ciasta lub nawet kilku kawałków pizzy. Regularnie jeżdżąc na rowerze, można łatwiej odpracować drobne grzeszki żywieniowe i utrzymać prawidłową masę ciała.

Przy odpowiedniej diecie jest to również doskonała pomoc w odchudzaniu. Co ważne, rower jest znacznie mniej obciążający niż np. bieganie, dlatego nadaje się nawet dla osób ze znaczną nadwagą. 

Regularne przejażdżki pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. 

Podczas jazdy na rowerze do pracy pobudzanych jest wiele grup mięśniowych. Wzmacniają się łydki, uda, pośladki, ale również mięśnie rąk i brzucha – szczególnie te głębokie, które odpowiadają za podtrzymywanie kręgosłupa.

Dlatego efektem regularnych przejażdżek mogą być: lepsza postawa i sylwetka, zwiększona siła, zmniejszone bóle kręgosłupa. Jednoślad jest też fantastycznym narzędziem dla tych, którzy uskarżają się na bóle stawów, ponieważ ich nie obciąża.

Z rowerem koniecznie powinny zaprzyjaźnić się osoby chore na cukrzycę, ponieważ wysiłek zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu pacjent może stosować mniejsze jej dawki. 

Dzięki rowerowym wycieczkom staniesz się bardziej odporny na zmęczenie, a do tego dużo lepiej zniesiesz sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze da ci możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. I co ważne – jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń.

Jedynymi przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.

Rower to świetny środek transportu. Jazda na nim jest niezwykle przyjemna – szczególnie tam, gdzie możemy obcować z naturą i wdychać świeże powietrze. Nic więc dziwnego, że jest tak lubiany wśród wszystkich grup wiekowych.

Jeśli już mowa o rowerach, warto wspomnieć o tym, że przez naszą gminę przechodzi najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Mowa oczywiście o Green Velo. 

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry), którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie).

Zielony szlak rowerowy w naszej gminie to licząca nieco ponad 20 kilometrów trasa rowerowa, biegnąca z uzdrowiskowej Gołdapi na Wzgórza Szeskie, przez okolicę zwaną Mazurami Garbatymi. Szlak prowadzi pomiędzy wzniesieniami i obfituje w malownicze widoki.

Po drodze rowerzystów czeka wiele atrakcji, m.in.: kompleks turystyczny na Pięknej Górze, park safari w Zatykach i hodowla jeleni, farmy wiatrowe i niewielkie jeziorka oraz elektrownie wiatrowe. Trasa nadaje się na rodzinną wycieczkę rekreacyjną, jest czytelnie oznakowana i poprowadzona z dala od ruchu pojazdów. 

Wiesz już, co daje jazda na rowerze? Zaopatrz się w dobry jednoślad lub przygotuj go do kolejnego sezonu i ruszaj w trasę. 

Po świątecznym objadaniu, wypad rowerowy będzie jak znalazł!