OGŁOSZENIA

232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja ( środa ) o godzinie 12:00 rozpocznie się szereg wydarzeń związanych z 232 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Najpierw odbędzie się msza święta w intencji Ojczyczny, a następnie uczestnicy przemaszerują do centrum gdzie odbędzie się salwa honorowa, podniesienie flagi państwowej, a także odśpiewany zostanie hymn. Szczegóły na plakacie. 

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w Polsce co roku 3 maja, upamiętniając uchwalenie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w wyniku reform, jakie wprowadzała Rzeczpospolita Obojga Narodów, w celu zapobieżenia upadkowi państwa. Konstytucja miała na celu ograniczenie władzy monarchii, wprowadzenie praw obywatelskich i równości przed prawem.

Była to bardzo postępowy dokument, który jednak spotkał się z opozycją ze strony szlachty, która obawiała się utraty swoich przywilejów i władzy. Konstytucja zaledwie rok po jej uchwaleniu została obalona przez Rosję, Prusy i Austrię, co przyniosło kolejne lata niewoli dla Polski.

Mimo to pozostaje symbolem walki o wolność i niepodległość Polski oraz postępowego myślenia, które kładzie nacisk na prawa obywateli i ograniczenie władzy monarchii.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja skupiają się na hołdzie dla ojców konstytucji, czyli Tadeuszu Kościuszce, Ignacym Potockim, Hugo Kołłątaju, Stanisławie Małachowskim i Adamie Kazimierzu Czartoryskim.

Warto pamiętać, że Konstytucja 3 Maja, pomimo swojego krótkiego istnienia, była krokiem milowym w historii Polski i Europy, a jej dziedzictwo trwa do dziś, stanowiąc fundament współczesnego państwa polskiego.

Ubezpieczenia
Sauna
Rostek, Rawinis
Beauty Space
Eko-pal
Proniek
PK Serwis 2023
Rol-Masz