OGŁOSZENIA

112 to numer który każdy zna ! A przynajmniej znać powinien

ploujytg

Dziś europejski dzień numeru alarmowego 112 . 11 luty nie jest datą przypadkową, ponieważ jednoznacznie kojarzy się właśnie z numerem 112 (11.2)

Numer 112 powołano w 1991 roku i uchwalono go ogólnoeuropejskim numerem alarmowym.
Służy do powiadamiania odpowiednich służb o sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia bądź mienia. Z numeru tego korzystać mogą zarówno użytkownicy telefonów komórkowych jak i stacjonarnych .

Nie wymaga on odblokowania telefonu ani nawet posiadania karty SIM. Oczywiście kierowanie połączeń na numer 112 jest bezpłatny .

Wszelkie zgłoszenia kierowane pod ten numer, przyjmowane są przez operatorów centrum powiadamiania ratunkowego, którzy mają możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych (m.in. policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego).

Operatorzy numeru alarmowego, pracujący w Centrach Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce, rejestrują rocznie miliony zgłoszeń. W Polsce funkcjonuje 17 CPRów – dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Trafiają tam połączenia kierowane na numer alarmowy 112 i 997 z obszaru całego kraju. Na stanowisku operatora zatrudnionych jest ponad 1 300 osób.

Należy pamiętać, że dzwoniąc pod numer alarmowy bez powodu i uzasadnienia możemy w tym czasie blokować linie dla kogoś, kto rzeczywiście potrzebuje pomocy.
Tego typu zachowania zagrożone są kara grzywny do 1500 zł bądź karą aresztu.

W dzisiejszym dniu warto wyróżnić wszystkich operatorów pracujących w CPR. Ich praca jest bowiem bardzo odpowiedzialna, wymagająca i ciężka!